Dlaczego warto sięgać po retinol?
„Nie wyobrażam sobie bez niego życia”, „To nr 1 w mojej pielęgnacji”, „Najlepszy kosmetyk pod słońcem”… Nie znam negatywnych opinii. I nie dziwi mnie to. Retinol w pielęgnacji skóry, dotkniętej oznakami starzenia, zajmuje istotne miejsce.
Korzyści ze stosowania retinolu
Produkt, który dzięki stymulacji odnowy komórek odmładza i wygładza skórę, regeneruje ją, wygładza zmarszczki, poprawia koloryt skóry. Spłyca warstwę rogową naskórka i pogrubia warstwę żywą. Odnawia włókna elastynowe i kolagenowe, a tym samym poprawia jakość i teksturę skóry. Sprawdza się też w pielęgnacji cery problematycznej, trądzikowej.
Retinol – pielęgnacja pod okiem profesjonalisty
Kosmetyki z retinolem powinny być wprowadzane do pielęgnacji stopniowo. Chodzi o to, by uniknąć podrażnień. Dlatego warto konsultować kurację z kosmetologiem, który dostosuje ją do indywidualnych potrzeb skóry. Dobierze też kosmetyki łagodzące, wzmacniające barierę hydrolipidową skóry. O czym jeszcze koniecznie trzeba pamietać, sięgając po retinol? Oczywiście o obowiązkowej ochronie przeciwsłonecznej w ciągu dnia.
Już krótka przygoda skóry z retinolem zapewni spłycenie zmarszczek i wygładzenie cery. Rozjaśni też plamy pigmentacyjne różnego pochodzenia (słoneczne, hormonalne). Retinol jest niezastąpiony w walce z trądzikiem i wypryskami. Już po kilku aplikacjach zauważymy zdecydowanie mniej niespodzianek oraz pięknie zwężone i oczyszczone pory.
Retinol a młodość
Trzeba przyznać, że retinol jest przeciwzmarszczkowym i przeciwstarzeniowym produktem i do tego bardzo dobrze przebadanym. Ta aktywna forma witaminy A , zwana też witaminą młodość, pobudza produkcje kolagenu, delikatnie złuszcza, a także reguluje wydzielanie sebum i poprawia cykl odnowy komórkowej.
Stąd właśnie młodość. Skóra staje się bardziej jędrna, zagęszcza się, rozjaśnia. Staje się promienna i wypoczęta. Zyskuje tez elastyczność i napięcie. Retinol podawał tez pozbyć się zaskórników i redukuje zmarszczki, nawet te głębsze.
Jaka postać retinolu jest najlepsza?
Na to pytanie każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam. Zwykle w kosmetykach mamy kilka rodzajów witaminy A. Najczęściej jest to: retinol, palmitynian retinylu, retinaldehyd (retinal) i berta-karoten. W leczeniu trądziku – przede wszystkim kwas retinowy (tretynoina). Retinol najczęściej wykorzystujemy w produktach przeciwzmarszczkowych, ponieważ jego właściwości odmładzające są bezdyskusyjne:
- zapobiega przyspieszonej degradacji kolagenu i elastyny; przywraca im prawidłowy splot
- zwiększa liczbę fibroblastów, stymuluje je do produkcji kolagenu i elastyny, poprawia jędrność i gęstość skóry
- delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, co przekłada się na gładką, promienną skórę
- ma działanie antyoksydacyjne; redukuje szkodliwy wpływ wolnych rodników
- reguluje pracę gruczołów łojowych; zapobiega powstawaniu zaskórników i różnych niedoskonałości
- likwiduje zmarszczki (również te głębsze); zapewnia skórze gładkość, sprężystość, jędrność, elastyczność
- rozjaśnia przebarwienia, dzięki hamowaniu aktywności tyrozynazy i nieprawidłowego gromadzenia się melanocytów
- wzmacnia barierę ochronną skóry, poprawiając strukturę warstwy rogowej
Czy retinol zawsze jest skuteczny?
Tutaj zdania są podzielone. Chcąc uzyskać najlepsze efekty, musimy zadbać o to, by podawać go do skóry w formie kwasu retinowego, który jako jedyny ma zdolność oddziaływania na komórki skóry. Tak więc stawiamy na odpowiednią formułę tego składnika w kosmetyku, a także jego ochronę przed utlenianiem (jest to substancja bardzo niestabilna; szybko ulega degradacji pod wpływem wolnych rodników, promieni UV i tlenu z powietrza). Producenci, chcąc przedłużyć trwałość, dodają do produktów z retinolem antyoksydanty, np. witaminy C i E). Ważne jest też opakowanie kremu z retinolem. pojemnik powinien być zawsze szczelnie zamknięty i chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Czy “witamina młodości” jest dla wszystkich?
Zabrzmi to górnolotnie, ale tak! W końcu proces starzenia się skóry zaczyna się już ok. 25. roku życia (wtedy zaczyna ubywać w skórze kolagenu). Dodatkowo, jeśli nie stronimy przed promieniami słońca, może on zachodzić jeszcze szybciej. Po kosmetyki z retinolem mogą sięgnąć zarówno młodsze kobiety, aby spowolnić proces starzenia się skóry. Z kolei dojrzałe panie, które zauważają już konkretne problemy: nierównomierny koloryt, wiotkość skóry, przebarwienia, fotouszkodzenia… będą działać retinolem, by się ich pozbyć. Dlatego tak ważne jest dobranie preparatu do potrzeb i rodzaju skóry. Retinol stosowany jest w kremach (głównie na noc), kremach pod oczach oraz intensywnych kuracjach (np. w formie płynnego serum).
Efekty stosowania produktów bogatych w retinol zobaczysz po ok. 3 miesiącach systematycznej kuracji! Natomiast warto je wprowadzić na stałe do domowej pielęgnacji ze względu na wszechstronne i niezwykle skuteczne działanie odmładzające.
Czy tzn. że retinol to „antidotum na całe zło”?
Pielęgnacja faktycznie zapewni spektakularne efekty, ale pod czujnym okiem eksperta. Pamiętajmy, że retinol może powodować przesuszenie skóry i podrażnienie.
Na początku kuracji może występować łuszczenie się skóry. I bardzo dobrze. Pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka, odsłaniając nową, młodą skórę. Musimy jednak być czujni i przestrzegać zasad kosmetologa.
Najlepsze efekty uzyskamy, łącząc kuracje gabinetowe z pielęgnacja domową. W zaciszu własnych ścian nie możemy korzystać z wysokich stężeń produktu, bo moglibyśmy poparzyć skórę. Tylko profesjonalista wie, jak odmłodzić naszą twarz, wprowadzając retinol do zabiegów.
Tak więc, jeśli chcesz odpowiedzialnie, w sposób zaplanowany, długofalowo zadbać o skórę, koniecznie umów się na konsultację do naszych kosmetolożek, tel. 795 555 795.