Jakie kwasy/peelingi latem?
Jakiś czas temu twierdzono, że latem nie możemy złuszczać skóry kwasami. Najwyższa pora obalić ten mit. Zdecydowanie są substancje, które z powodzeniem możemy stosować również latem. Warunek: zabiegów peelingami nie wykonujemy na świeżo opalonej skórze, a także gdy wiemy, że będziemy korzystać z opalania się podczas urlopu. Zatem jakie kwasy/peelingi latem?
Defekty skórne, takie jak przebarwienia, zmiany trądzikowe czy objawy starzenia się skóry nie powinny iść w zapomnienie „aż do jesieni”. Możemy z nimi walczyć nawet wtedy, gdy słońce mocniej grzeje. Substancje złuszczające (ich stężenie jest odpowiednio dobrane) z powodzeniem działają w obrębie naskórka bądź naskórka i skóry właściwej.
Kwasy o większej masie cząsteczkowej, a także odpowiednio dobranemu stężeniu i pH delikatnie złuszczają, wygładzają, nawilżają oraz wzmacniają barierę naskórka.
Jakie kwasy/peelingi możemy stosować latem?
Przede wszystkim kwas migdałowy, azelainowy, mlekowy, laktobionowy czy ferulowy.
Kwas migdałowy mocno nawilża skórę, spłyca drobne zmarszczki, wyrównuje koloryt, działa antybakteryjnie, normalizuję pracę gruczołów łojowych, stymuluje odnowę komórkową. Pomaga w pielęgnacji skór z niedoskonałościami, mieszanych, tłustych, wrażliwych, trądziku różowatym, pospolitym, a także w przypadku skóry łojotokowej.
Kwas azelainowy zapobiega powstawaniu przebarwień. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłojotokowo, zapobiega zaskórnikom oraz redukuje rumień. Minimalizuje skłonność skóry do powstawania blizn. Sprawdzi się w przypadku trądziku pospolitego i różowatego.
Kwas mlekowy nawilża, rozjaśnia, rozświetla, napina, poprawia jędrność skóry. Dość uniwersalny w stosowaniu; sprawdza się w przypadku skóry bardzo wrażliwej.
Kwas laktobionowy ma duże zdolności do absorbowania wody oraz jej gromadzenia. Wzmacnia skórę, niweluje zaczerwienienia i podrażnienia, wygładza drobne zmarszczki. Poprawia nawilżenie skóry, uelastycznia ją, działa łagodząco w przypadku podrażnień, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wspomaga proces gojenia się ran. Kwas ten sprawdza się w przypadku skór naczyniowych, trądziku różowatym, łuszczycy i łojotokowym zapaleniu skóry.
Kwas ferulowy działa silnie antyoksydacyjne, chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia się skóry, działa też przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku różowatego, łojotokowego i atopowego zapalenia skóry, a także u osób z przebarwieniami skórnymi. Kwas ten ma zdolność pochłaniania promieniowania UV.
Pielęgnacja skóry latem
Stosowanie w pielęgnacji kwasów latem ma ogromne korzyści dla naszej skóry. Najważniejsze z nich to:
- walka z trądzikiem
- przeciwdziałanie powstawaniu nowych przebarwień
- działanie rozjaśniające
- dbałość o odpowiedni poziom nawilżenia skóry
I najważniejsze, bez względu na to, jaką pielęgnację stosujemy, szczególnie latem pamiętajmy, by używać ochrony przed negatywnym działaniem promieni UVA i UVB. Tylko tak zapewnimy sobie utrzymanie zdrowego wyglądu skóry i uchronimy ją przed przedwczesnym procesem starzenia czy powstawaniem przebarwień słonecznych.