Wolne rodniki
Często nazywane też oksydantami, czyli cząsteczki naturalnie występujące w organizmie człowieka. Są to atomy, które utraciły swoją parę i zaczynają jej szukać w najbliższym otoczeniu. Tu zaczyna się problem. Dochodzi do uszkodzenia błon komórkowych czy struktur DNA, co ma fatalne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Dlatego tak istotne jest zachowanie równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, długa ekspozycja słoneczna prowadzą do nadmiaru wolnych rodników. To z kolei przekłada się na nasze zdrowie, przyspieszenie procesu starzenia albo wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór.
Jak wolne rodniki działają na skórę?
Wolne rodniki najczęściej wchodzą w reakcje łańcuchowe i destrukcyjnie wpływają na żywe organizmy. Niszczą białka, cukry, lipidy. Na naszej skórze objawia się to przesuszeniem, mocnym uwrażliwieniem skóry, powstawaniem stanów zapalnych. Skóra traci swą jędrność i elastyczność, pojawia się zaczerwienienie.
Wolne rodniki a zdrowie
Nadmiar wolnych rodników przekłada się nie tylko na wygląd, kondycję skóry, przedwczesne starzenie się, ale także na zdrowie. Najpowszechniejsze choroby, jakie wywołują wolne rodniki to:
- miażdżyca – wolne rodniki prowadzą do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz utleniania lipidów, a to powoduje osadzania się tłuszczu na ściankach tętnic
- choroba Alzheimera, Parkinsona, udar, demencja
- atakują trzustkę, żołądek, nerki, jelita; wpływają na rozwój cukrzycy, nieżytu dwunastnicy i żołądka, a także nowotwory w przewodzie pokarmowym, układzie wydalniczym, płucach czy narządach rozrodczych
Czego unikać?
W warunkach fizjologicznych wolne rodniki pełnią rolę regulatorów wielu procesów regeneracyjnych: przyspieszają gojenie ran, zrost kości. Jednak rozwój cywilizacyjny, a w konsekwencji nasilenie procesów wyzwalania oksydantów sprawiły, że naturalne systemy obronne są coraz mniej wydolne. Dodatkowo, powstawaniu wolnych rodników sprzyjają:
- ekspozycje słoneczne
- nikotyna
- alkohol
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny
- zanieczyszczone środowisko
- spożywanie produktów wysoko przetworzonych
- życie w stresie
- mało snu
- życie w biegu, bez wypoczynku
Jak się uchronić przed wolnymi rodnikami?
Problem dotyczy każdego rodzaju skóry, każdej grupy wiekowej, w równej mierze kobiet i mężczyzn. Tak więc jesteśmy narażeni na rozwój wolnych rodników, ale jednocześnie jest kilka sposobów, by je eliminować:
- korzystanie z profesjonalnych zabiegów antyoksydacyjnych
- codzienne stosowanie kremów z filtrem, bez względu na porę roku
- ograniczenie używek
- stosowanie ochrony przed promieniowaniem HEV (blue light; ekran komputera, telefonu…)
- uwzględnienie diety bogatej w antyoksydanty, czyli pokarmy zawierające dużą ilość witaminy C i E (naturalnymi związkami antyoksydacyjnymi są flawonoidy, występujące m.in. w zielonej herbacie)
Jeżeli chcesz zachować zdrowie i młodość, unikaj wolnych rodników, ogranicz ich rozprzestrzenianie się w swoim organizmie. Podpowiemy Ci, jakie zabiegi, pielęgnacja domowa pozwolą je ograniczyć, albo eliminować. Umów się na wizytę w dowolny sposób: tel. 795 555 795, przez formularz, mailem salon@bellespa.pl lub aplikację Booksy.